// Your online documentary cinema //

10 Years of Discovering the Best Documentaries for YouIvetka and the Mountain  //  Ivetka a hora (Orig.)

DIR: Vít Janeček
2008 / Czech Republic / 84 min

Stream

1.99 €

Watch the film on-line, for the lowest price, in decent quality and without need to download anything!
Tech. spec. MP4 360p
Audio tracks sk
Subtitles eng

Individual purchase needed. For higher comfort we recommend to register an account here and take advantage of financial credit and stream bonus features.

AVI

3.99 €

Download the film in a very good quality to your computer and play it later and multiple times!
Tech. spec. Download AVI 360p
Audio tracks sk
Subtitles eng

Individual purchase needed. For higher comfort we recommend to register an account here and take advantage of financial credit and stream bonus features.

DVD

3.99 €

Superior video quality, all DVD features, just download, burn your own DVD and watch the film from your computer or TV.
Tech. spec. Download ISO
Audio tracks sk
Subtitles eng, cz, sk

Individual purchase needed. For higher comfort we recommend to register an account here and take advantage of financial credit and stream bonus features.

Recommend this film

Shortly after the November revolution in Czechoslovakia, two ten-year old girls went playing out of the village and into the wood, on the Zvir Mountain, where taken by anxiety, they ware saved by a woman who made a statement. The girls did not deny it and since then, millions of people have been coming to the revelation mountain - a document asks question about the story of one of them, about humility and faith in the power and mercy of God and the earthly life of those who believe in his glory.

About

Director Vít Janeček
Screenplay Vít Janeček
Dir. of Photography Braňo Pažitka
Editing Hedvika Hansalová
Music
Sound Lenka Mikulová, Jirí Melcher
Duration 84 min
Year 2008
Country Czech Republic
Colour Colour
Tags portrait, private, religion, society
Production Negativ, s.r.o.
Negativ, s.r.o.
Address:  Ostrovní 30
City:  110 00 Praha
Country:  Czech Republic
Web:  www.negativ.cz/cz/
Phone:  (+420) 224933755

Distribution Negativ, s.r.o.
Negativ, s.r.o.
Address:  Ostrovní 30
City:  110 00 Praha
Country:  Czech Republic
Web:  www.negativ.cz/cz/
Phone:  (+420) 224933755

Festivals
Awards

Articles About the Film (1)

Ivetka, hora a ...

Ivetka a hora je název na první pohled možná lehce podivný, ale na druhý přesně vystihuje téma filmu. K tomu je však nutné vědět, že slovo hora v tomto případě neoznačuje žádný konkrétní kopec, ba dokonce neznamená vlastně kopec vůbec. (Ne, skutečně nejde o zástupce stále populárnějšího žánru „outdoorových“ filmů a nenatočil ho Pavol Barabáš). Hora zde sice stále představuje bod mezi nebem a zemí, ale zdaleka nejde tolik o podstatu fyzickou jako duchovní. Hory, kopce, vyvýšeniny společně s pouští představují specifický druh osamělých míst, na která se vždy uchylovali lidé, aby zde prožívali nejrůznější druhy transcendentálních zážitků. Hora a člověk tak patří veskrze k sobě a tvoří základnu věčného duchovního trojúhelníku, jehož třetí těžko definovatelný vrchol spočívá nad nimi v nebesích. Tento třetí prvek snad úmyslně vypustili tvůrci filmu Ivetka a hora z jeho názvu, aby se stal vlastní osou příběhu filmu.
Je dobré říct hned zkraje, že vítězný film české soutěže MFDF Jihlava 2008 režiséra Víta Janečka (Bitva o život, Máme NATO?) není historicko-psychologickou analýzou fenoménu mariánských zjevení, jejichž adresáty byly dvě mladé dívky Iveta a Katka a která se odehrávala v polovině devadesátých let 20. stol. na vrchu Zvir nedaleko slovenské obce Litmanová. Fenoménu, který se sám o sobě těžko dá zachytit kamerou, zvlášť pokud je její pohled veden snahou po objektivitě. Dobře to připomene několik archivních scén z filmu: Kamera byla zásluhou amatérského dokumentaristy přítomna na hoře Zvir během chvil, kdy Ivetka zažívala své vize, a co přitom my, diváci těchto záběru, můžeme z tohoto materiálu o zážitku modlících se děvčat říct? Nic. Nejen, že nic nevíme, ale vlastně také nic (zvláštního) nevidíme. Jasně se ukazuje, že nestačí kameru obrátit směrem k hoře, je nutné, aby do tohoto záběru vstoupil člověk. A zůstal tam.
Nápadným rysem filmu je to, že ačkoliv pojednává o „senzačních“ a „senzaci“ budících věcech, je velmi střízlivě a civilně natočen. Nápadná je tedy paradoxně jeho nenápadnost. Svým způsobem může náš divácký zážitek připomínat scénu, ve které přijde za Ivetkou domů dvojice výletníků. Přichází jako nezaujatí cizinci, kteří pouze projíždí kolem. Příběh zjevení je zaujal, doptali se, kde Ivetka bydlí, a teď by rádi od ní slyšeli, jak to tedy doopravdy bylo. „Trvalo to pět let,“ říká Ivetka a hned dodává, „těžko se to ovšem dá ve stručnosti popsat.“ Turisté jsou trochu v rozpacích, vstupují Ivetce do řeči, chtěli by slyšet víc. Chtěli by slyšet, jak to ve skutečnosti bylo. Ale co přesně? Ve svědectví Ivetky a následně v jeho filmovém obraze nejsou žádné divácké atrakce. Poselství z hory Zvir neplýtvá silami na divadelní efekty. Nerozestupují se skály, neožívají mrtví, ikony neroní krvavé slzy. Neděje se nic, co by bylo natolik protivně iracionální, že bychom to mohli s klidným svědomím odložit jako blud nebo pověru. Zjevení není strašení, to je z filmu jasné. Tak co to proboha je? To je otázka, která čeká na vnímavého diváka za filmem.
Ona zmiňovaná střízlivost či civilnost filmového stylu snímku může mít ještě jeden důvod, totiž neukončenost životního příběhu Ivetky. Zjevení se už sice (zatím) neopakují, ale stále trvá otázka po jejich původu, smyslu, touha po porozumění. Je možné, že tyto události do Ivetčina života znovu vstoupí? Nelze říct, že ne. Ale stejně tak je dobře možné, že se Ivetčin příběh na hoře Zvir již bez odpovědi uzavřel. Třeba proto, aby mohl začít náš...

Editor


News

GULI SILBERSTEIN PRESENTS

GULI SILBERSTEIN PRESENTS

“My work has two strands: the first one deals with direct political images of violence, aggression and protest, mostly in Israeli-Palestinian context. It’s critique of news media, researching the complex, both realistic and surrealistic aspects of these images. The second strand of videos is more abstract and universal, dealing with cognitive, environmental and existential issues,” says the director about his works.

Read more…

- 16.1.2017 -

Charter 77

Charter 77

We commemorate the 40th anniversary of the founding of Charter 77 by presenting documentary profiles of the signatories to this important initiative of anti-communist resistance. Learn more about the context of this historical event by means of an authentic film experience.

Read more…

- 10.1.2017 -

Merry and Cinematic Christmas from DAFilms!

Merry and Cinematic Christmas from DAFilms!

A bonus subscription to DAFilms.com is a present you will never get tired of thanks to its diversity. You can get it for your close ones or just for yourself.

Read more…

- 14.12.2016 -

More news…