The photo is not available.

Pavel Kolaja (Czech Republic)

Narodil se v roce 1972 v Moravském Krumlově. Na FAMU vystudoval režii pod vedením Věry Chytilové, nyní dokončuje studium na katedře střihové skladby. Ve svém životě považuje za důležité setkání s Wernerem Herzogem a jeho retrospektivou, dále tříletou účast na dialogickém jednání u prof. Ivana Vyskočila při DAMU, přednášky fotografa Viktora Koláře a asistence u Stanislava Kundy.

Filmography

  • Okno
    6´, CZ, 1996
  • Krajina osudu
    60´, CZ, 2009
  • Mimo provoz
    10´, CZ, 1996

DAFilms.com is powered by Doc Alliance, a creative partnership of 7 key European documentary film festivals. Our aim is to advance the documentary genre, support its diversity and promote quality creative documentary films.

Doc Alliance Members

Join to get regular updates on our film program:

By sending the registration for the Newsletter, I consent to receiving commercial communications through electronic means and to related personal data processing required for the purposes of sending the Newsletter of Doc-Air Distribution s.r.o. I confirm having read the Principles of Personal Data Processing, understanding the text and consenting to the same, while I acknowledge the rights specified herein, including, without limitation, the right to submit objections against direct marketing techniques.

Poslat svému Junioru

Zavřít